7. 3. 2018

Dvě knižní novinky o propagandě a dezinformacích

Není náhodou, že se web Děti a média zejména v posledních měsících opakovaně vrací k tématu dezinformací, mediální manipulace a propagandy, a to jak na internetu, tak bohužel stále častěji i v tradičních médiích. V nedávné době jsme čtenáře webu informovali o pozoruhodném projektu studentů Masarykovy univerzity, kteří spustili web „zvol si info“, jehož cílem je rozvoj kritického myšlení a osvojení si schopnosti rozpoznat fake news či dezinformaci.

Nyní napsali studenti sdružení v projektu „zvol si info“ pod vedením svých pedagogů, Miloše Gregora a Petry Vejvodové, knihu Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Publikace srozumitelnou a čtivou formou vysvětluje, co je dezinformace, jak vzniká a jak se šíří. A samozřejmě radí, jak ji rozpoznat a zejména jí nepodlehnout. 

Kniha rozhodně není nudným odborným textem, ale naopak je psána tak, aby oslovila nejširší čtenářstvo. Na konkrétních případech ilustruje, jak snadné je uvěřit nepravdám a jak nebezpečné mohou být důsledky mediální manipulace. Kniha vyšla v nakladatelství CPRESS a v současnosti by měla být na pultech knihkupectví snadno dostupná.

Podobným tématem se zabývá i další knižní novinka Průmysl lží: Propaganda, konspirace a dezinformační válka od autorky Alexandry Alvarové, která vyšla v nakladatelství Triton.

Tato kniha vyvede z omylu každého, kdo dosud žil v přesvědčení, že právě on je vůči manipulaci a propagandě imunní. Autorka, která se po dvě desetiletí zabývá studiem politického marketingu a propagandy, ve své publikaci dokazuje, jak i ti nejostražitější a nejpřemýšlivější se mohou jednoduše stát obětí mocenských her.

Autorka říká, že důvodem, proč knihu napsala, je „bezmoc, že prohráváme hybridní válku. Jistota, že jsou v ní Rusové dobří. Schopnost podívat se na věc bez despektu k soupeři. Bolest z nemožnosti vysvětlit lidem, které mám ráda, že se jejich hlav a srdcí zmocnil stejný duch panikařící nenávisti, jaký způsobil druhou světovou válku a který žene lidi do válek občanských. Chování jinak milých sousedů na vesnici, kde bydlí moji rodiče – kde příštích padesát let bude jediným cizincem Vietnamec v místní večerce. Chtěla jsem pomoci lidem, kteří mají pocit, že se zblázní z té hromady polopravd, výmyslů a manipulací, jež se odevšad valí jako voda z karlínských kanálů při povodni.“

 

- ZPĚT -
predchozí
7. 3. 2018

Dvě knižní novinky o propagandě a dezinformacích

Není náhodou, že se web Děti a média zejména v posledních měsících opakovaně vrací k tématu dezinformací, mediální manipulace a propagandy, a to jak na internetu, tak bohužel stále častěji i v tradičních médiích. V nedávné době jsme čtenáře webu informovali o pozoruhodném projektu studentů…
28. 2. 2018

V Německu platí zákon o odstraňování protiprávního obsahu na sociálních sítích

Celosvětová eskalace nenávistného a protiprávního obsahu na sociálních sítích vyvolala zcela zásadní diskusi o tom, zda a jak takovýto obsah regulovat a eliminovat. Tato diskuse ovšem přináší nevyhnutelný konflikt mezi právem na ochranu před protiprávním obsahem a svobodou slova. Zastánci obou…
26. 2. 2018

Rešerše kriminálních seriálů v televizním vysílání VI

Rok se s rokem sešel a opět nastal čas čtenáře webu Děti a média seznámit s výsledky rešerše kriminálních pořadů za další rok – tedy za rok uplynulý rok 2017. S obdobnou rešerší kriminálních seriálů ve vysílání celoplošných televizních programů se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání seznámila…
20. 2. 2018

Film Prokletí domu slunečnic byl pro děti ohrožující

Na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání se obrátil televizní divák, který dne 25. listopadu 2017 v podvečerních hodinách sledoval na programu AMC CHANNEL CENTRAL AND EASTERN EUROPE film Prokletí domu slunečnic.
13. 2. 2018

Upoutávka na pořad Halloween nebyla vhodná pro děti

Provozovatel FTV Prima, spol. s r.o. zařadil dne 28. října 2017 ve 12.23 hodin do vysílání programu Prima COOL upoutávku na horor Halloween.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media