7. 3. 2018

Dvě knižní novinky o propagandě a dezinformacích

Není náhodou, že se web Děti a média zejména v posledních měsících opakovaně vrací k tématu dezinformací, mediální manipulace a propagandy, a to jak na internetu, tak bohužel stále častěji i v tradičních médiích. V nedávné době jsme čtenáře webu informovali o pozoruhodném projektu studentů Masarykovy univerzity, kteří spustili web „zvol si info“, jehož cílem je rozvoj kritického myšlení a osvojení si schopnosti rozpoznat fake news či dezinformaci.

Nyní napsali studenti sdružení v projektu „zvol si info“ pod vedením svých pedagogů, Miloše Gregora a Petry Vejvodové, knihu Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Publikace srozumitelnou a čtivou formou vysvětluje, co je dezinformace, jak vzniká a jak se šíří. A samozřejmě radí, jak ji rozpoznat a zejména jí nepodlehnout. 

Kniha rozhodně není nudným odborným textem, ale naopak je psána tak, aby oslovila nejširší čtenářstvo. Na konkrétních případech ilustruje, jak snadné je uvěřit nepravdám a jak nebezpečné mohou být důsledky mediální manipulace. Kniha vyšla v nakladatelství CPRESS a v současnosti by měla být na pultech knihkupectví snadno dostupná.

Podobným tématem se zabývá i další knižní novinka Průmysl lží: Propaganda, konspirace a dezinformační válka od autorky Alexandry Alvarové, která vyšla v nakladatelství Triton.

Tato kniha vyvede z omylu každého, kdo dosud žil v přesvědčení, že právě on je vůči manipulaci a propagandě imunní. Autorka, která se po dvě desetiletí zabývá studiem politického marketingu a propagandy, ve své publikaci dokazuje, jak i ti nejostražitější a nejpřemýšlivější se mohou jednoduše stát obětí mocenských her.

Autorka říká, že důvodem, proč knihu napsala, je „bezmoc, že prohráváme hybridní válku. Jistota, že jsou v ní Rusové dobří. Schopnost podívat se na věc bez despektu k soupeři. Bolest z nemožnosti vysvětlit lidem, které mám ráda, že se jejich hlav a srdcí zmocnil stejný duch panikařící nenávisti, jaký způsobil druhou světovou válku a který žene lidi do válek občanských. Chování jinak milých sousedů na vesnici, kde bydlí moji rodiče – kde příštích padesát let bude jediným cizincem Vietnamec v místní večerce. Chtěla jsem pomoci lidem, kteří mají pocit, že se zblázní z té hromady polopravd, výmyslů a manipulací, jež se odevšad valí jako voda z karlínských kanálů při povodni.“

 

- ZPĚT -
predchozí
14. 8. 2018

Začíná éra soustavného budování sítí mediální gramotnosti

Instituce sdružující evropské regulátory pro oblast audiovizuálních mediálních služeb EPRA (European Platform of Regulation Authorities) na svém 47. setkání, které proběhlo v květnu v Lucemburku, přijala finální podobu dokumentu nazvaného “Sítě mediální gramotnosti – pokyny“. Jedná se o dokument,…
24. 7. 2018

Ohrožující obsah ve vysílání do zahraničí

Čtenáři webu Děti a média jsou pravidelně informováni o případech, kdy Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zasáhla vůči provozovatelům, kteří do svého vysílání v chráněném čase mezi 6. a 22. hodinou zařadili obsah, který má potenciál ohrozit psychický, fyzický nebo mravní vývoj dětí…
16. 7. 2018

Evropské hodnoty: Analýza stavu mediálního vzdělávání na základních a středních školách v ČR

Think-tank Evropské hodnoty zveřejnil před několika týdny studii Analýza stavu mediálního vzdělávání na základních a středních školách v ČR, kterou zpracoval vyučující pražského Gymnázia Na Zatlance a spoluzakladatel Aliance pro otevřené vzdělávání Michal Kaderka.
22. 6. 2018

Děti a rozhlasové vysílání

Poslední květnovou středu proběhla v rámci zlínského filmového festivalu konference Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Média dětem, média s dětmi, která se tematicky zaměřila na děti a rozhlasové vysílání.
14. 6. 2018

Fake news, pravda a lež aneb pár zajímavých odkazů

Problematice fake news a mediální manipulaci se na webu Děti a média věnujeme často. Tentokrát jsme pro Vás připravili výběr odkazů na řadu zajímavých článků, které se tématy dezinformací, hoaxů, fake news či konspiračních teorií zabývají.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media