13. 2. 2018

Upoutávka na pořad Halloween nebyla vhodná pro děti

Provozovatel FTV Prima, spol. s r.o. zařadil dne 28. října 2017 ve 12.23 hodin do vysílání programu Prima COOL upoutávku na horor Halloween.

Upoutávka obsahovala ve velmi rychle se střídajících střizích řadu typických hororových výjevů – hrůzné nestvůry, děti a postavy, které vypadaly jako oživlí mrtví ze záhrobí, osoby potýkající se s život ohrožujícím extrémním ohrožením, osoby na útěku, v souboji s monstry, záběry na vyděšené a lekající se tváře postav. Tato vyobrazení byla šokující, děsivá, pracující s prvky hororové estetiky. Jednotlivé obrazy se objevovaly v rychlém sledu, odehrávaly se v přítmí a postrádaly širší kontext. Pocit děsu a nebezpečí zintenzivňoval zneklidňující, řezavý, jakoby vibrující zvuk doprovázený lidskými hrůznými a úpěnlivými výkřiky.

V citlivých divácích mohly uvedené výjevy vyvolávat hrůzu a úzkost a způsobit jim psychický otřes. Zejména na děti mohlo klipovité řazení hororových obrazů působit značně sugestivně a mohlo v nich vyvolat intenzivní pocit strachu.

Případ je o to závažnější, že upoutávka byla zařazena v poledním čase během soutěžního pořadu Pevnost Boyard, který s oblibou sleduje i řada dětských diváků. Jejímu zhlédnutí pak, na rozdíl od samotného pořadu, nemohli rodiče dětských diváků nijak předejít, protože její odvysílání neočekávali.

Je třeba podotknout, že samotný film Halloween je určen pouze pro dospělé publikum. Například v Německu, Velké Británii či Norsku je přístupný od 18 let. Provozovatel přesto necitlivě vybral z děje značně zneklidňující obsahy a sestavil z nich programovou upoutávku.

Na rizikovosti upoutávky nic neubral ani komentář, který zobrazený obsah způsobem typickým pro program Prima COOL ironizoval. Dětský divák totiž nebyl schopen nadsázku v komentáři dekódovat, resp. znevažující komentář působivost záběrů nijak nesnižoval.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se analýzou upoutávky, zpracované na základě diváckého podnětu, zabývala na svém zasedání a rozhodla upozornit provozovatele na porušení povinnosti nezařazovat v době od 6.00 hodin do 22.00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých.

 

- ZPĚT -
predchozí
27. 9. 2018

ČISTIČI – film o lidech, kteří „uklízí“ virtuální odpad, a kteří viděli všechno

Již dříve jsme čtenáře webu Děti a média informovali o zajímavých dokumentárních filmech, které se nějakým způsobem týkají médií. Nyní budeme věnovat pozornost filmu Čističi (The Cleaners) německých režisérů Hanse Blocka a Moritze Riesewiecka o lidech, kteří vyhledávají a mažou na internetu závadný…
20. 9. 2018

Seznam se bezpečně

Stále více firem si uvědomuje svou společenskou zodpovědnost a věnuje značnou pozornost projektům, které nemají za účel generování zisku a zvyšování hospodářských výsledků, ale jejich cílem je pomáhat a prospívat veřejnosti. Příkladem je společnost Seznam, která připravila projekt s názvem Seznam…
14. 8. 2018

Začíná éra soustavného budování sítí mediální gramotnosti

Instituce sdružující evropské regulátory pro oblast audiovizuálních mediálních služeb EPRA (European Platform of Regulation Authorities) na svém 47. setkání, které proběhlo v květnu v Lucemburku, přijala finální podobu dokumentu nazvaného “Sítě mediální gramotnosti – pokyny“. Jedná se o dokument,…
24. 7. 2018

Ohrožující obsah ve vysílání do zahraničí

Čtenáři webu Děti a média jsou pravidelně informováni o případech, kdy Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zasáhla vůči provozovatelům, kteří do svého vysílání v chráněném čase mezi 6. a 22. hodinou zařadili obsah, který má potenciál ohrozit psychický, fyzický nebo mravní vývoj dětí…
16. 7. 2018

Evropské hodnoty: Analýza stavu mediálního vzdělávání na základních a středních školách v ČR

Think-tank Evropské hodnoty zveřejnil před několika týdny studii Analýza stavu mediálního vzdělávání na základních a středních školách v ČR, kterou zpracoval vyučující pražského Gymnázia Na Zatlance a spoluzakladatel Aliance pro otevřené vzdělávání Michal Kaderka.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media