11. 9. 2017

Nepodceňujme riziko nápodoby

O rizicích, která média představují pro děti a dospívající, web Děti a média informuje pravidelně. V souvislosti s překotným vývojem komunikačních technologií se ale i rizika proměňují. Mění se i pohled veřejnosti a odborníků na to, před čím děti chránit a jak.

Zatímco ještě před pár lety rodiče vnímali největší mediální nebezpečí pro své děti ve ztvárňování násilného chování v televizi a vyjadřovali pobouření nad erotickými scénami ve filmech, dnes je situace odlišná. Ne snad že by konzumace podobných rizikových obsahů přestala být problematická, či že by se vůči jejímu vlivu staly děti imunními, ale vedle těchto, řekněme tradičních, rizik, se nebývale rozšířila paleta nových nástrah.

Web Děti a média se v minulosti opakovaně věnoval tématu rizikovosti nápodoby mediálních obsahů. Zejména dospívající mají tendenci chovat se jako jejich mediální vzory, dokazovat si, že zvládnou to samé, co viděli v televizi či na internetu, nebo prostě jen chtějí zažít pocity a zkušenosti svých mediálních hrdinů. Tato přirozená potřeba ovšem může vést i k tragédiím. Ne náhodou udělila v roce 2007 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rekordní pokutu, ve výši 3 000 000 Kč, za odvysílání reportáže, která heroizovala počínání několika dospívajících chlapců, kteří se zabývali extrémně nebezpečnými adrenalinovými aktivitami, včetně sebezapalování.

Dnes, s odstupem deseti let, může tento sankční krok Rady působit skoro až naivně. Ne snad, že by již neplatilo, že odvysílaný obsah měl vážný návodný charakter a mohl vést ke zraněním či smrti dětí, které by se jej pokusily zopakovat, ale proto, že v dnešní době se podobná snaha regulátora může jevit jako sisyfovská. Stačí spustit youtube a během pár minut najdete stejně riskantní a zdravému rozumu odporující videa, která mají miliony zhlédnutí a statisíce lajků. Youtubeři, usilující o dosažení maximální sledovanosti, se předhánějí v realizaci šíleností, a jejich obdivovatelé se je pokoušejí napodobit. Není divu, že se stále častěji dozvídáme o absurdních neštěstích, k nimž dochází jen díky lehkovážnosti a frajeřině. Přestože na většinu z nás jde hrůza z videí zaznamenávajících městské parkouristy, kteří balancují na okrajích střech, přeskakují z domu na dům nebo surfují po vagonech metra, dospívající je zbožňují.

Pravdou je, že jen zlomek mladých se nechá inspirovat k saltům na vrcholcích mrakodrapů, přesto jsou celosvětové statistiky úmrtí při podobných aktivitách alarmující. A to nemluvě o počtech zemřelých, kteří fatálně „šlápli vedle“ při focení úžasné selfie na okraji útesu nebo třeba nezvládli řízení auta při online přenosu své jízdy. Nicméně i k tomu se zpravidla inspirovali médii, youtubery a sociálními sítěmi.

Poslední výzkumy chování dětí a dospělých ve vztahu k internetu ukazují, že rodiče si vzali k srdci nabádání odborníků, aby měli více pod dohledem, co jejich děti na internetu dělají, s kým komunikují, jak chrání své soukromí apod. Mnohé rodiče ale ukolébá vědomí, že jejich dcera byla varována před rizikem seznámení s pedofilem vydávajícím se za prima kamarádku a syn už před dovolenou nevyvěšuje na facebook informaci o tom, že u nich dva týdny nebude nikdo doma, ovšem nebezpečí, že se jejich potomek inspiruje zhlédnutým videem k iracionálnímu chování, dosud podceňují.  Přitom realita je taková, že například i k sebepoškozování většinu mladých přivedou informace z internetu. Podobně začínají i mnohá onemocnění anorexií a bohužel i sebevraždy.

Jakkoli je nezpochybnitelné, že nová média a moderní komunikační prostředky jsou civilizačním výdobytkem, bez něhož už bychom se asi těžko obešli, nesmíme zapomínat na jeho odvrácenou tvář.


Vilma Hušková

 


- ZPĚT -
predchozí
11. 5. 2018

Třetí ročník konference Média dětem, média s dětmi bude věnován rozhlasu

Letošní ročník konference Média dětem, média s dětmi, pořádaný Radou pro rozhlasové a televizní vysílání v rámci ZLÍN FILM FESTIVAL 2018, se tentokrát zaměří na vztah dětí a rozhlasového vysílání. Bude se zamýšlet nad tím, co rádio nabízí dnešním dětem, a to nejen jako posluchačům, ale také jako…
4. 5. 2018

Moc osudu pro děti ohrožující

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém zasedání dne 10. dubna 2018 rozhodla upozornit provozovatele programu KINO BARRANDOV, Barrandov Televizní Studio a.s., na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., tedy povinnosti nezařazovat mezi 6. a 22. hodinou do vysílání…
23. 4. 2018

Studie Ofcom Děti a rodiče: využití médií

Britský audiovisuální regulátor Ofcom vydal 29. listopadu 2017 Zprávu o přístupu rodičů a jejich dětí k médiím. Zpráva rozebírá mediální gramotnost nejen dětí jakožto chráněné skupiny diváků, ale i jejich rodičů, neboť ti mají podstatný vliv na to, co a jak jejich děti konzumují. Zpráva detailně…
13. 4. 2018

Fenomén „pro-ana blogů“ a jeho nebezpečí

O nebezpečné nemoci mentální anorexie již dnes bezpochyby slyšel každý z nás, stejně tak o jejích nemalých rizicích – bohužel, v tomto případě se jedná i o statisticky významné riziko smrti. Jde o psychické onemocnění s vážnými somatickými následky. My se nyní podíváme nejen na samotnou nemoc, ale…
6. 4. 2018

Pohádky o perverzních prasátcích aneb DIGITÁLNÍ RODIČOVSTVÍ

S laskavým svolením časopisu ČILICHILI, společnosti Vodafone Czech Republic a.s., zveřejňujeme článek z únorového vydání tohoto periodika. Věříme, že text, který varuje před některými nebezpečími, která mohou číhat na děti v prostředí internetu, zaujme i čtenáře webu Děti a media.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media