15. 5. 2019

I zpravodajství pro děti musí být objektivní

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upozornila Českou televizi na porušení ustanovení § 31 odst. 3 zákona č. 231/2001 Sb., tedy povinnosti dodržovat zásady objektivity a vyváženosti ve zpravodajských pořadech, a to v souvislosti s odvysíláním pořadu Zprávičky dne 8. září 2018 od 18:40 hodin na programu ČT:D.

Česká televize zákon porušila odvysíláním reportáže s názvem Školáci v Palestině, jejímž tématem byly finanční problémy v palestinských školách, kterým v roce 2018 na provoz nepřispěly Spojené státy americké. Reportáž mírou zjednodušení, jednostranností a uvedením značně zavádějících informací poskytla dětskému divákovi neúplný a zkreslený obraz událostí v Pásmu Gazy.

Moderátor i redaktorka v souvislosti s Pásmem Gazy uvedli, že se jedná o území okupované Izraelem. Pásmo Gazy je ovšem kontrolováno islamistickým hnutím Hamás, které USA, ale i další země, považují za teroristickou organizaci. Jedním z oficiálních důvodů, proč Donald Trump inicioval přerušení financování, bylo to, že peníze končí právě u představitelů teroristického hnutí.

Lze samozřejmě chápat, že pokud by reportáž události zasadila do podrobnějších vysvětlujících souvislostí (role hnutí Hamás apod.), pak by již pro děti nebyla pochopitelná. Jestliže ovšem není možné děti o události informovat srozumitelně a zároveň bez zjednodušení, které má na informaci znehodnocující dopad, pak je patrně lépe téma dětskému divákovi vůbec nepředkládat. Tvrdí-li Česká televize ve svých vyjádřeních, že informování prostřednictvím Zpráviček má mimo jiné podporovat vzdělávání dětí obdobou občanské výchovy, pak musí na objektivitu a vyváženost těchto informací dbát obzvlášť pečlivě.

Součástí vydaného upozornění na porušení zákona byla lhůta k nápravě stanovená na 7 dní. Po uplynutí této lhůty se již provozovatel musí vyvarovat tomu, aby obdobná zpravodajská relace vykazovala stejné nedostatky.

 

predchozí
15. 5. 2019

I zpravodajství pro děti musí být objektivní

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upozornila Českou televizi na porušení ustanovení § 31 odst. 3 zákona č. 231/2001 Sb., tedy povinnosti dodržovat zásady objektivity a vyváženosti ve zpravodajských pořadech, a to v souvislosti s odvysíláním pořadu Zprávičky dne 8. září 2018 od 18:40 hodin na…
7. 5. 2019

Pozvánka na konferenci Média dětem, média s dětmi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si Vás dovoluje pozvat na konferenci s názvem MĚDIA DĚTEM, MÉDIA S DĚTMI, která se uskuteční v úterý 28. května 2019 v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně, v rámci 59. ročníku mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ZLÍN FILM FEST 2019. Letošní…
12. 4. 2019

Riziko Romance scam

Internetové prostředí skrývá mnoho nástrah spojených s ohrožením jeho uživatelů. Kromě kyberšikany či lákání intimních obrázků a videí, a s tím spojeného vydírání, existuje celá řada dalších potenciálních nebezpečí. To, které si představíme v následujících řádcích, ohrožuje převážné dospělé osoby,…
4. 4. 2019

Ohrožující snímek ve vysílání programu Film mania

Na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání se obrátil maďarský regulátor pro oblast vysílání s žádostí, aby vyřešila stížnosti maďarských diváků, kteří byli pohoršeni vysíláním filmu Goodbye to All That na televizním programu Film Mania, který je licencován v České republice.
7. 3. 2019

Aplikace YouTube Kids nově i v Česku

Pro rodiče, kteří chtějí mít dohled nad tím, jaká videa jejich dítko sleduje na internetu, je dobrou zprávou, že české zastoupení firmy Google 21. února 2019 pro Českou republiku spustilo aplikaci YouTube Kids.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media