12. 4. 2019

Riziko Romance scam

Internetové prostředí skrývá mnoho nástrah spojených s ohrožením jeho uživatelů. Kromě kyberšikany či lákání intimních obrázků a videí, a s tím spojeného vydírání, existuje celá řada dalších potenciálních nebezpečí. To, které si představíme v následujících řádcích, ohrožuje převážné dospělé osoby, ovšem vyloučit nelze ani mladistvé. Jedná se o tzv. Romance scam.

Principem internetového podvodu známého jako romance scam je klamné lákání finančních prostředků od osob, které se staly citově závislými na neznámém ctiteli. Na počátku tohoto podvodu stojí navázání vztahu přes internet. Princip podvodu je pak zcela jednoduchý. Podstatné je vybudování citové závislosti, která se nevyhýbá žádnému věku, sociálnímu statusu ani pohlaví. Ohroženy jsou tak všechny věkové skupiny, včetně dospívajících. Prvotní seznámení přechází v intenzivní romantický vztah. Výměna emailů. Fotografií. Žel falešných. Osoba na druhém konci totiž má falešnou identitu a často využívá zcizených totožností. Obětí mohou být jak muži, tak ženy. Po vybudování důvěry nastává ze strany útočníka líčení příběhu. Ocitl se bez prostředků. Ztratil doklady. Potřebuje peníze na operaci, či na cestu za svou láskou – obětí jeho podvodu. Případně má možnost výhodné koupě nebo investice. Potřebuje však poslat určitou finanční částku. Může se stát, že ji napoprvé vrátí, čímž se jeho důvěryhodnost zvyšuje. Poté si požádá o větší finanční obnos a mnohdy žádá další a další peníze. Je to jen otázkou toho, kdy která oběť konečně prohlédne. Některé oběti posílají peníze tak dlouho, až upadnou do dluhů nebo dokonce přijdou o majetek.

Nebezpečí takového seznámení, ne nepodobného někdejším sňatkovým podvodníkům, číhá na seznamkách, internetových sítích, či ve spamech. Obrana je poměrně jednoduchá. Obezřetnost a důsledné odmítnutí žádosti o finance. Ovšem zamilovaný člověk, pro kterého je navázaný vztah cestou z osamělosti, má často tendenci ztrácet ostražitost a nepřipouštět si zraňující realitu.

 

- ZPĚT -
predchozí
25. 6. 2019

RRTV zjišťovala, jak provozovatelé vysílání přispívají k mediální gramotnosti

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání každý rok obesílá všechny provozovatele televizního a rozhlasového vysílání a také poskytovatele audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání s dotazem, jakými opatřeními v předcházejícím kalendářním roce podpořili mediální gramotnost diváků a uživatelů…
14. 6. 2019

Dokument Reds, do toho! aneb „kultura znásilnění“ (Jeden svět 2019)

Dnes se opět zaměříme na jeden z filmů, jenž byl uveden v rámci letošního ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Zde jsme se podrobně věnovali filmu Bellingcat – Pravda v postpravdivém světě, nyní se k festivalovému programu vrátíme filmem z trochu jiného ranku. Stále se však pohybujeme…
7. 6. 2019

Dítě jako konzument zpravodajského obsahu

Již počtvrté se v rámci zlínského filmového festivalu uskutečnila konference Média dětem, média s dětmi pořádaná Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Tentokrát byla konference věnována tématu dítěte jako konzumenta zpravodajského obsahu.
5. 6. 2019

V Třeboni se sešli fanoušci animovaného filmu

Malebné Třeboňské ulice zaplnili ve dnech 7. až 12. května 2019 návštěvníci mezinárodního festivalu animovaných filmů s názvem Anifilm. Filmový svátek spojil profesionály z celého světa a návštěvníkům představil aktuální trendy a technologie v animované tvorbě. Symbolicky jej provázely ryby mnoha…
31. 5. 2019

Nedělní ráno s Primou love bylo pro děti ohrožující

V neděli 20. ledna 2019 byl na programu Prima love od 8:49 hodin odvysílán pořad Štiky, konkrétně jeho 10. díl. Reality show Štiky prezentuje příběhy rodin Štikových a Koktových, které jsou v české společnosti známé svojí kontroverzí a vztahovými peripetiemi.
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media