12. 4. 2019

Riziko Romance scam

Internetové prostředí skrývá mnoho nástrah spojených s ohrožením jeho uživatelů. Kromě kyberšikany či lákání intimních obrázků a videí, a s tím spojeného vydírání, existuje celá řada dalších potenciálních nebezpečí. To, které si představíme v následujících řádcích, ohrožuje převážné dospělé osoby, ovšem vyloučit nelze ani mladistvé. Jedná se o tzv. Romance scam.

Principem internetového podvodu známého jako romance scam je klamné lákání finančních prostředků od osob, které se staly citově závislými na neznámém ctiteli. Na počátku tohoto podvodu stojí navázání vztahu přes internet. Princip podvodu je pak zcela jednoduchý. Podstatné je vybudování citové závislosti, která se nevyhýbá žádnému věku, sociálnímu statusu ani pohlaví. Ohroženy jsou tak všechny věkové skupiny, včetně dospívajících. Prvotní seznámení přechází v intenzivní romantický vztah. Výměna emailů. Fotografií. Žel falešných. Osoba na druhém konci totiž má falešnou identitu a často využívá zcizených totožností. Obětí mohou být jak muži, tak ženy. Po vybudování důvěry nastává ze strany útočníka líčení příběhu. Ocitl se bez prostředků. Ztratil doklady. Potřebuje peníze na operaci, či na cestu za svou láskou – obětí jeho podvodu. Případně má možnost výhodné koupě nebo investice. Potřebuje však poslat určitou finanční částku. Může se stát, že ji napoprvé vrátí, čímž se jeho důvěryhodnost zvyšuje. Poté si požádá o větší finanční obnos a mnohdy žádá další a další peníze. Je to jen otázkou toho, kdy která oběť konečně prohlédne. Některé oběti posílají peníze tak dlouho, až upadnou do dluhů nebo dokonce přijdou o majetek.

Nebezpečí takového seznámení, ne nepodobného někdejším sňatkovým podvodníkům, číhá na seznamkách, internetových sítích, či ve spamech. Obrana je poměrně jednoduchá. Obezřetnost a důsledné odmítnutí žádosti o finance. Ovšem zamilovaný člověk, pro kterého je navázaný vztah cestou z osamělosti, má často tendenci ztrácet ostražitost a nepřipouštět si zraňující realitu.

 

- ZPĚT -
predchozí
7. 5. 2019

Pozvánka na konferenci Média dětem, média s dětmi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si Vás dovoluje pozvat na konferenci s názvem MĚDIA DĚTEM, MÉDIA S DĚTMI, která se uskuteční v úterý 28. května 2019 v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně, v rámci 59. ročníku mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ZLÍN FILM FEST 2019. Letošní…
12. 4. 2019

Riziko Romance scam

Internetové prostředí skrývá mnoho nástrah spojených s ohrožením jeho uživatelů. Kromě kyberšikany či lákání intimních obrázků a videí, a s tím spojeného vydírání, existuje celá řada dalších potenciálních nebezpečí. To, které si představíme v následujících řádcích, ohrožuje převážné dospělé osoby,…
4. 4. 2019

Ohrožující snímek ve vysílání programu Film mania

Na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání se obrátil maďarský regulátor pro oblast vysílání s žádostí, aby vyřešila stížnosti maďarských diváků, kteří byli pohoršeni vysíláním filmu Goodbye to All That na televizním programu Film Mania, který je licencován v České republice.
7. 3. 2019

Aplikace YouTube Kids nově i v Česku

Pro rodiče, kteří chtějí mít dohled nad tím, jaká videa jejich dítko sleduje na internetu, je dobrou zprávou, že české zastoupení firmy Google 21. února 2019 pro Českou republiku spustilo aplikaci YouTube Kids.
28. 2. 2019

Trollové, hateři a důležitost mediální gramotnosti aneb Případ finské novinářky Jessikky Aro

V minulosti jsme se na webu Děti a média již několikrát dotkli problematiky fake news a mediální manipulace. Nyní si připomeneme vývoj jedné kauzy, jejímž cílem byla společenská a profesní likvidace novinářky za nepohodlné články o proruských trollech. Na podzim 2018 padl ve Finsku ve věci…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media