30. 1. 2019

Otevřená učebnice mediální výchovy

Úskalím mediálního vzdělávání a nedostatečné úrovni mediální gramotnosti české populace se web Děti a média věnuje velmi často, ovšem tentokrát můžeme čtenářům z této oblasti přinést dobré zprávy. V nedávné době byl panem Michalem Kaderkou, pedagogem z pražského Gymnázia Na Zatlance, spuštěn nový web svetmedii.info, který má poskytovat učitelům, ale i dalším zájemcům z řad veřejnosti, všechny důležité zdroje k mediálnímu vzdělávání.

Jméno Michala Kaderky není pro čtenáře webu Děti a média nové, v létě loňského roku se mohli seznámit se studií Analýza stavu mediálního vzdělávání na základních a středních školách v ČR, kterou Michal Kaderka zpracoval pro think-tank Evropské hodnoty  (/art/2932/evropske-hodnoty-analyza-stavu-medialniho-vzdelavani-na-zakladnich-a-strednich-skolach-v-cr.htm?page_idx=10).

Michal Kaderka na web svetmedii.info postupně zařazuje jednotlivé kapitoly otevřené učebnice mediální výchovy Svět médií. Dosud byly zveřejněny kapitoly věnované chování v online prostředí, na sociálních sítích a v diskusích, nenávistným projevům či zpravodajským hodnotám. Jejich prostřednictvím se mohou studenti seznámit například s tím, co jsou to argumentační fauly, jak rozpoznat trestný internetový obsah, či jaké jsou editoriální zákonitosti tvorby zpravodajství.

Přínosem webu je, že shromažďuje odkazy na související zdroje, takže zájemci o konkrétní mediální problematiku snadno naleznou další podklady a data. Web rovněž soustřeďuje informace o vzdělávacích seminářích a akcích pro pedagogy mediální výchovy z celé republiky. Některé ze vzdělávacích lekcí pak nabízí přímo Michal Kaderka.

 

- ZPĚT -
predchozí
7. 5. 2019

Pozvánka na konferenci Média dětem, média s dětmi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si Vás dovoluje pozvat na konferenci s názvem MĚDIA DĚTEM, MÉDIA S DĚTMI, která se uskuteční v úterý 28. května 2019 v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně, v rámci 59. ročníku mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ZLÍN FILM FEST 2019. Letošní…
12. 4. 2019

Riziko Romance scam

Internetové prostředí skrývá mnoho nástrah spojených s ohrožením jeho uživatelů. Kromě kyberšikany či lákání intimních obrázků a videí, a s tím spojeného vydírání, existuje celá řada dalších potenciálních nebezpečí. To, které si představíme v následujících řádcích, ohrožuje převážné dospělé osoby,…
4. 4. 2019

Ohrožující snímek ve vysílání programu Film mania

Na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání se obrátil maďarský regulátor pro oblast vysílání s žádostí, aby vyřešila stížnosti maďarských diváků, kteří byli pohoršeni vysíláním filmu Goodbye to All That na televizním programu Film Mania, který je licencován v České republice.
7. 3. 2019

Aplikace YouTube Kids nově i v Česku

Pro rodiče, kteří chtějí mít dohled nad tím, jaká videa jejich dítko sleduje na internetu, je dobrou zprávou, že české zastoupení firmy Google 21. února 2019 pro Českou republiku spustilo aplikaci YouTube Kids.
28. 2. 2019

Trollové, hateři a důležitost mediální gramotnosti aneb Případ finské novinářky Jessikky Aro

V minulosti jsme se na webu Děti a média již několikrát dotkli problematiky fake news a mediální manipulace. Nyní si připomeneme vývoj jedné kauzy, jejímž cílem byla společenská a profesní likvidace novinářky za nepohodlné články o proruských trollech. Na podzim 2018 padl ve Finsku ve věci…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media