20. 9. 2018

Seznam se bezpečně

Stále více firem si uvědomuje svou společenskou zodpovědnost a věnuje značnou pozornost projektům, které nemají za účel generování zisku a zvyšování hospodářských výsledků, ale jejich cílem je pomáhat a prospívat veřejnosti. Příkladem je společnost Seznam, která připravila projekt s názvem Seznam se bezpečně, jehož smyslem je varovat před nebezpečím internetového prostředí.

Jak můžeme zjistit z webu projektu (https://www.seznamsebezpecne.cz/o-projektu), byl na jeho začátku tragický příběh, který motivoval autory ke vzniku tohoto projektu: „V roce 2009 jsme nedokázali pomoc mladé patnáctileté dívce, která kvůli úniku svých nahých fotek spáchala sebevraždu. Aby se podobné případy nestávaly, založili jsme projekt Seznam se bezpečně. Od té doby jsme pomohli více než 17 000 lidem, a další tisíce pak navštívíme na školách. Když můžete něco změnit k lepšímu, udělejte to. Stojí to za to.

V rámci projektu Seznam se bezpečně jsou prezentována naučná videa, která demonstrují na skutečných případech a s reálnými aktéry kauzy, kdy došlo ke zneužití dětí prostřednictvím internetu. Jedná se o trilogii filmů s následujícími anotacemi:

„V prvním díle, ukazujeme rizika anonymního seznamování. Například příběh o Andree, která byla na schůzce naslepo znásilněna, nebo příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem. Dozvíte se, co vše se může stát, pokud děti poskytnou své intimní fotografie a jaké to je být vydírán.

Druhý díl „Seznam se bezpečně! 2“byl představen v březnu 2012. Mimo jiné se zabývá otázkou, jestli se nejčastější oběti – děti – nestaly i částečně pachateli. Poukazuje na největší hrozbu sociálních sítí tzv. sociální inženýrství a dětskou prostituci. Zároveň otevírá téma, že kyberšikana není přeceňovaný problém a mýtus.

Třetí díl mapuje případ zneužití 39 dětí skautskými vedoucími Piškotem a Meluzínem. Rafinovaná elektronická i lidská manipulace a výborná znalost skautského prostředí dala pachatelům do ruky nástroj, díky němuž žádný z rodičů zneužívaných chlapců nepojal sebemenší podezření, přestože se jim trestná činnost odehrávala takřka před očima.“

Pro menší děti je volena forma krátkých spotů, připravených s Divadlem v Dlouhé pod názvem "Křečci v síti“. Pro ty starší byly zpracovány spoty Desatero s Benem. V těchto videích natočených přitažlivou dynamickou formou s Benem Cristovao je varováno před Schůzkami na slepo. Jedno z videí (https://www.stream.cz/seznam-se-bezpecne/10015092-desatero-s-benem-neposilej-sve-nahe-fotky) upozorňuje na rizika rozesílání nahých fotek.

„Kolik času trávíte na internetu, mobilu a dalších technologiích? Závislost na nich nevzniká během několika týdnů ani měsíců, ale několika let. Ze začátku se projevuje chronickým odkládáním povinností, končí úplným sociálním vyloučením a fyzickými problémy. Počátek závislosti se může poznat i tak, že první věcí, kterou ráno uděláme (a později i v průběhu dne), je zapnutí mobilu a sjíždění stránek, příspěvků a sociálních sítí, kterým si potřebujeme doplnit informační deficit. Je léto, užijte si ho – i venku je pěkná grafika!“ To je podtitul dalšího z deseti spotů, který se věnuje problematice závislosti na internetu a s tím spojených důsledků.

Aktivity projektu Seznam se bezpečně se však neomezují jen na výrobu spotů, ale zaměřují se i na pořádání odborných akcí a přednášek: „Ročně navštívíme desítky škol a snažíme se jim jinou, odlehčenější formou představit rizika internetu. Na nich nás doprovází některý z našich ambasadorů projektu – Ben Cristovao, Mirek Vaňura nebo Braňo Holiček.“

Nejen prevence, ale i odborná pomoc je nabízena prostřednictvím tohoto projektu, v rámci kterého působí poradna pro oběti a je nabízena možnost kontaktování Policie ČR. Vše samozřejmě i v anonymní formě.

 

- ZPĚT -
predchozí
30. 11. 2018

Rozhovor s předsedou RRTV, Ivanem Krejčím, nejen o webu Děti a média

Pane předsedo, web Děti a média, který RRTV provozuje už více než šest let, vznikl jako projekt, jehož cílem je nabízet informace rodičům a všem dalším, kteří se bojí negativního vlivu médií na děti. Myslíte, že tento úkol web plní? Věřím, že ano. Prostřednictvím webu se snažíme poskytovat širokou…
22. 11. 2018

50. Dětský filmový festival Oty Hofmana

Jako tradičně každý rok, konal se i letos v Ostrově Festival Oty Hofmana. Letos to byl již jubilejní 50. ročník. Tento dětský filmový a televizní festival je organizován Domem kultury Ostrov na Mírovém náměstí, kde se také koná většina akcí souvisejících s festivalem. Ten je zejména přehlídkou…
5. 11. 2018

Audio obsah ohrožující dětské posluchače ve vysílání Českého rozhlasu

Program Český rozhlas 3 – Vltava pro své posluchače v červenci a srpnu 2018 připravil „africké léto“. Do vysílání zařazoval pořady, jimiž chtěl, dle svého vyjádření, vzdát hold pestrosti afrického kontinentu, jeho exotické a bezbřehé imaginaci. Český rozhlas záměr propagoval slovy: „Necháme si…
26. 10. 2018

Rodičovský průvodce digitálním světem

„Mediální mámy a digitální tátové“ to je titul nové publikace, která zkoumá vliv moderních komunikačních technologií na děti a dospívající. Autorkou knihy je dr. Yalda T. Uhls, psycholožka a sama matka dvou teenagerů.
19. 10. 2018

Podnětný článek v časopisu NATIONAL GEOGRAPHIC o agresi on-line

V srpnovém čísle české mutace populárně-naučného měsíčníku NATIONAL GEOGRAPHIC vyšel v sekci „Objevujte | Aktuální téma – Vysvětlení každodenních divů a záhad kolem nás“ (s. 4–8) zajímavý článek „Jsme tak zlí, jak ukazujeme on-line?“ od badatele Agustína Fuentese, profesora antropologie na…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media