6. 4. 2018

Pohádky o perverzních prasátcích aneb DIGITÁLNÍ RODIČOVSTVÍ

S laskavým svolením časopisu ČILICHILI, společnosti Vodafone Czech Republic a.s., zveřejňujeme článek z únorového vydání tohoto periodika. Věříme, že text, který varuje před některými nebezpečími, která mohou číhat na děti v prostředí internetu, zaujme i čtenáře webu Děti a media.

Možná vám to uniklo, ale před pár týdny se YouTube rozhodlo zakročit proti skupině velmi sledovaných videokanálů, které zahlcují internet úchylnými parodiemi oblíbených dětských pohádek. Možná vám také uniklo, že to zdaleka není to nejhorší, co vaše děti může na internetu potkat.

Celý případ popsaný takhle ve zkratce může znít dost neuvěřitelně, ale je to opravdu tak. Na dětských internetových videokanálech a na nich navázaných mobilních aplikacích se už delší dobu objevují videa, ve kterých sice vystupují roztomilí hrdinové, ale dějí se v nich velmi neroztomilé věci. Představte si, že posadíte dítko před obrazovku, abyste si dali v klidu kafe. Když se za deset minut vrátíte, bude vaše ratolest sledovat, jak bezmocně naříkající princeznu Holly z Malého království spoutanou ostnatým drátem unáší gangsterský vepř do lesa. Nebo prasátko Pepinu, jak se zmítá uvázaná v zubařském křesle a podstupuje extrakci všech zubů bez umrtvení. Popřípadě Spidermana, který prdí spící Sněhurce do obličeje a krade princezně Else z Ledového království spodní prádlo.

Účinkování v takovýchto hororech není ušetřen doslova žádný dětský hrdina, a přestože je jejich animace často odfláknutá, nejsou na první pohled od originálů rozpoznatelné. Díky chytře zvoleným názvům kanálů jako „Hračky, překvapení a legrace pro děti“ se lehce dostávají do automatických playlistů a seznamů doporučených klipů. Video s unesenou Holly bylo dokonce odhaleno v oficiální appce YouTube Kids, a než bylo na žádost rozzuřených rodičů smazáno, nasbíralo hezkých pár set tisíc přehrání. YouTube se brání, že šlo o nedopatření, protože všechna videa prohlíží jejich automatický algoritmus a kontroluje armáda adminů. Když si ale dáte trochu práce, naleznete dětských snuff videí doslova tisíce. YouTube a programátoři aplikací sice vyrazili do protiútoku a chtějí jejich tvůrce odstřihnout od peněz plynoucích z reklam, ale takové opatření předpokládá, že pohádky o perverznostech nejdřív někdo odhalí. Fakt, že algoritmům i adminům proklouzlo i video, které má v názvu „POHŘBENI ZAŽIVA“, ale moc nadějí nebudí. Jestli stále nevěříte a myslíte si, že děti může vychovat internet, tak si zadejte do vyhledávače „BURIED ALIVE Outdoor Playground Finger Family Song Nursery Rhymes Animation Education Learning Video“. Až vás vzkřísí, nezoufejte. Na vaše děti číhají i horší věci.

 

HACKEŘI DĚTSKÝCH MONITORŮ

Přístroje jsou dnes mezi sebou propojené. Třeba nezabezpečená wifi může způsobit nepříjemnosti. Pokud nám jen soused přes ni tahá porno, není to tak hrozné. Horší je, když se někdo nabourá třeba do elektronické chůvy. To se stává častěji, než si myslíte, a není to tak dávno, co úřad na ochranu zákazníků státu New York musel vydat veřejné varování, aby si rodiče chůvičky zabezpečovali.

Vedly k tomu případy, kdy maminka uspávala svou dcerušku, načež se z reproduktoru monitoru začala ozývat strašidelná hudba. Zkoprnělá matka chvíli přemýšlela, jestli to není důsledek spánkové deprivace (to se rodičům stává). Pak ale hudbu přerušil mužský hlas, který jí oznámil, že děťátko dnes zlobilo a asi bude mít zlé sny. Podobný šok si prožili manželé v Ontariu, kterým chůva jednoho večera vyčetla, že ji nemusí neustále napomínat po monitoru, aby zkontrolovala dítěti pokakanou plenu. Rodiče samozřejmě o ničem nevěděli a přes online kameru sledoval chůvu úplně někdo jiný.

Na jaře 2015 proběhla médii zpráva o rodině, ve které si tříletý chlapeček stěžoval, že na něj v noci mluví nějaký pán. Rodiče to připisovali dětské fantazii asi jako obavy z bubáka ve skříni. Názor změnili, když jedné noci zaslechli z dětského pokoje: „Vzbuď se, chlapečku, tatínek si pro tebe jde.“ Vyšetřování jedné takové kauzy dokonce objevilo celé online fórum, na kterém si šmíráci vyměňovali tipy na přístupová hesla k elektronickým chůvám, bezpečnostním kamerám a webkamerám nezabezpečených počítačů.

 

HRA NA ADOPTIVNÍ RODIČE

I když svoje dítě ochráníte před šmíráky a příběhy perverzních prasátek, nemáte ještě zdaleka vyhráno. Internetoví trollové totiž neútočí jen na děti samotné, ale ve své nekonečné zvrácené vynalézavosti dokážou zneužít i jejich fotky. Zvlášť Instagram zažívá v poslední době nárůst případů virtuálního únosu, což zní děsivě a ve skutečnosti je to ještě o něco horší. Digitální únosci jsou lidé, kteří kradou fotografie dětí z cizích účtů a vydávají je za své. K obrázkům připisují celé vymyšlené životopisy, seznamy koníčků a zálib, vymýšlí jim jména a přiřazují neexistující kamarády.

Komunita virtuálních únosců se počítá na tisíce a je dotažená do všech slizce ujetých detailů, jako jsou „adopční agentury“ prodávající obrázky a vymyšlené identity obzvlášť roztomilých děťátek. Její příslušníci se sdružují na internetových fórech, kde si vyměňují rodičovské rady, chlubí se nejnovějšími fotografiemi, úspěchy svých vymyšlených dětí, a dokonce pořádají chaty, kde se do osob unesených dětí sami převtělují a jeden na druhého roztomile žvatlají.

 

… ONLINE HRY UMOŽŇUJÍ REÁLNOU KOMUNIKACI HRÁČŮ, A TAK MOHOU GRIEFEŘI BEZMOCNÉ ZUŘENÍ SVÝCH OBĚTÍ NAHRÁVAT A VYLEPOVAT HO NA INTERNET

Početná je taky subkomunita uživatelů, kteří předstírají, že jejich „dítě“ je nevyléčitelně nemocné, a existuje samozřejmě i řada trollů, kteří se do těchto už tak dost úchylných končin pouští s cílem vyobrazené děti urážet a jejich „adoptivní rodiče“ šikanovat a ponižovat. Smutné je, že se virtuálním únosům dá jen těžko bránit, protože technicky vzato nejde o trestnou činnost. To ale neznamená, že by šlo o nevinnou zábavu pár podivínů. Jak upozornil úřad Australského státního komisaře pro eBezpečnost, až polovina obsahu doupat internetových pedofilů pochází právě ze sociálních sítí.

 

GRIEFEŘI

Neutěšujte se, že s narůstajícím věkem bude vaše děťátko v bezpečí. S největší pravděpodobností se totiž dostane do světa online her. A i ten má svá stinná zákoutí, kde se vaše dítka mohou setkat s černým obchodem, gamblingem, vydíráním, šikanou a často až nepochopitelnými sviňárnami. Do dějin World of Warcraft například vstoupil případ, kdy se hráči shromáždili na předem smluveném místě virtuálního světa, aby uctili památku kamaráda, který se do hry zabral tak, že zapomněl pít a umřel. Samozřejmě se našlo dost trollů, kteří neváhali uspořádat na tryznu nájezd a nepřipravené truchlící klany totálně zmasakrovat.

Podobných záškodníků se ve virtuálním světě pohybuje tolik, že mají dokonce své zvláštní jméno – Griefers. Tahle zvláštní skupina se na internetu objevila už začátkem nového tisíciletí, ale největší renesanci prožívá právě teď, v době, kdy se online hraní věnují opravdu malé děti. V obzvlášť velkém počtu se vyskytují ve hře Minecraft. Jejich taktika se různí, ale v podstatě jim jde o to, co nejvíc škodit, ničit a dovádět ostatní hráče k zuřivosti. Mohou se v organizovaných skupinách vrhat na vytipované bezbranné oběti a ničit jim pracně vybudované infrastruktury. Nebo předstírat, že jsou administrátoři, kteří potřebují prověřit chybu na serveru, vyžádat si od naivního dítka přístupové heslo k jejich království a pak ho před jeho zraky zdemolovat. Vzhledem k tomu, že online hry umožňují reálnou komunikaci hráčů, mohou griefeři bezmocné zuření svých obětí nahrávat a vylepovat ho na internet. A jejich videokanály mají statisícové návštěvnosti a v griefingu se dokonce pořádá celosvětová soutěž.

 

VYSOKÁ ŠKOLA DIKTÁTORSTVÍ

Internet je samozřejmě i nástrojem k učení a poznávání. Jen je potřeba hlídat, co se tam vaše děti učí. Asi nechcete, aby vám doma vyrostl hrůzovládný diktátor. Právě tuto dovednost dotáhl k dokonalosti Vincent Ocasla. Filipínský student architektury, který věnoval celé čtyři roky svého života výstavbě dokonalé virtuální společnosti fungující na platformě Sim City 3000. Než začal, studoval teoretická díla o utopiích i antiutopiích. Rozebíral Le Corbusiera, strukturalisty a experimentální dokumenty Godfreye Reggia. Osmnáct měsíců mu zabraly pouze složité výpočty a sestavování algoritmů kombinujících podobu města, jeho infrastruktury a optimálního rozmístění obyvatel. Experimentoval s výškou budov, hustotou komunikací, počtem stromů v zahradách.

Zabýval se detaily, jako jsou speciální dveře do bytu, které smí používat pouze muž. Jakmile si byl svými výpočty a plány jistý, strávil dva a půl roku trpělivým klikáním, kterým je převáděl do sítí ulic, silnic a dálnic, stavěl infrastrukturu, instituce, domy a rekreační střediska. Výsledkem je dokonale fungující megapolis Magnasanti, ve které žije 6 milionů obyvatel. Vše dokonale funguje, nic se nezadrhává, veškerý život se řídí krutou a nekompromisní účelností, kvůli které obyvatelé Magnasanti v 50 letech umírají. Když se reportéři ptali Vincenta na důvod, odpověděl, že délce života a zdraví obyvatel nepřikládal velký význam. Hlavní cíl byla efektivita fungování města. Pokud se efektivitě staví do cesty lidský život, musí být život eliminován. A pak že se na internetu ta děcka ničemu nenaučí.

 

DIGITÁLNÍ RODIČOVSTVÍ

A dost strašení. Jasně, na internetu jsou nebezpečná zákoutí. Ale především je to užitečný zdroj informací, který zprostředkuje vašim dětem poznání a rozvíjí jejich osobnost. Děti se ho jen musí naučit zvládat a pohybovat se v něm. A pro vás je nejdůležitější, abyste s nimi neztratili krok. Zákazy nepomohou a pouze dětské profily a další ochranné prvky nejsou samospásným řešením. Podstatné je se dítěti věnovat, rozumět mu a být mu na internetu partnerem.

Zkuste třeba Vodafone Digitální rodičovství. Je to model, díky kterému rodiče přistupují k internetovému životu dětí chytře.

— Nezakazujte, dohlížejte

Když bude vaše dítě chtít zkusit nějakou nevhodnou sociální síť nebo aktivitu na webu, těžko mu to zakážete. Udělá to za vašimi zády. Mnohem lepší je nabídnout mu nějakou alternativu vhodnou pro jeho věk nebo mít to, co chce zkusit, pod kontrolou. Není nic lákavějšího než zakázané ovoce.

— Udržujte krok

Když už nemůžete být napřed, alespoň nebuďte hodně pozadu. Jen tak nepodceníte hrozby, které na dítě na internetu čekají, a povedete ho správným směrem.

— Buďte v obraze

Vyhledávejte vhodné aplikace, hry a stránky. Existuje spousta zdrojů, pomohou vám média, rodiče vrstevníků, škola i web.

— Používejte zařízení spolu

Vaše dítě může být váš digitální partner. Udělejte si na něj čas a společně se podívejte, co na internetu dělá. A nezapomeňte chválit a s respektem hodnotit.

— Vysvětlete, co je bezpečné

Vaše dítě je sice lepší v intuitivním i pokročilém používání digitálních technologií, ale stále je to jen dítě. Vysvětlete mu, jaké informace a fotografie o sobě může sdílet a že to, co udělá digitálně, může mít přesah i do reálného života. Řekněte mu, že by mělo publikovat jen to, co by pod svým jménem vyvěsilo i na školní nástěnku.

 

Více na vodafone.cz/digitalni-rodicovstvi

 


- ZPĚT -
predchozí
30. 11. 2018

Rozhovor s předsedou RRTV, Ivanem Krejčím, nejen o webu Děti a média

Pane předsedo, web Děti a média, který RRTV provozuje už více než šest let, vznikl jako projekt, jehož cílem je nabízet informace rodičům a všem dalším, kteří se bojí negativního vlivu médií na děti. Myslíte, že tento úkol web plní? Věřím, že ano. Prostřednictvím webu se snažíme poskytovat širokou…
22. 11. 2018

50. Dětský filmový festival Oty Hofmana

Jako tradičně každý rok, konal se i letos v Ostrově Festival Oty Hofmana. Letos to byl již jubilejní 50. ročník. Tento dětský filmový a televizní festival je organizován Domem kultury Ostrov na Mírovém náměstí, kde se také koná většina akcí souvisejících s festivalem. Ten je zejména přehlídkou…
5. 11. 2018

Audio obsah ohrožující dětské posluchače ve vysílání Českého rozhlasu

Program Český rozhlas 3 – Vltava pro své posluchače v červenci a srpnu 2018 připravil „africké léto“. Do vysílání zařazoval pořady, jimiž chtěl, dle svého vyjádření, vzdát hold pestrosti afrického kontinentu, jeho exotické a bezbřehé imaginaci. Český rozhlas záměr propagoval slovy: „Necháme si…
26. 10. 2018

Rodičovský průvodce digitálním světem

„Mediální mámy a digitální tátové“ to je titul nové publikace, která zkoumá vliv moderních komunikačních technologií na děti a dospívající. Autorkou knihy je dr. Yalda T. Uhls, psycholožka a sama matka dvou teenagerů.
19. 10. 2018

Podnětný článek v časopisu NATIONAL GEOGRAPHIC o agresi on-line

V srpnovém čísle české mutace populárně-naučného měsíčníku NATIONAL GEOGRAPHIC vyšel v sekci „Objevujte | Aktuální téma – Vysvětlení každodenních divů a záhad kolem nás“ (s. 4–8) zajímavý článek „Jsme tak zlí, jak ukazujeme on-line?“ od badatele Agustína Fuentese, profesora antropologie na…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media