13. 2. 2018

Upoutávka na pořad Halloween nebyla vhodná pro děti

Provozovatel FTV Prima, spol. s r.o. zařadil dne 28. října 2017 ve 12.23 hodin do vysílání programu Prima COOL upoutávku na horor Halloween.

Upoutávka obsahovala ve velmi rychle se střídajících střizích řadu typických hororových výjevů – hrůzné nestvůry, děti a postavy, které vypadaly jako oživlí mrtví ze záhrobí, osoby potýkající se s život ohrožujícím extrémním ohrožením, osoby na útěku, v souboji s monstry, záběry na vyděšené a lekající se tváře postav. Tato vyobrazení byla šokující, děsivá, pracující s prvky hororové estetiky. Jednotlivé obrazy se objevovaly v rychlém sledu, odehrávaly se v přítmí a postrádaly širší kontext. Pocit děsu a nebezpečí zintenzivňoval zneklidňující, řezavý, jakoby vibrující zvuk doprovázený lidskými hrůznými a úpěnlivými výkřiky.

V citlivých divácích mohly uvedené výjevy vyvolávat hrůzu a úzkost a způsobit jim psychický otřes. Zejména na děti mohlo klipovité řazení hororových obrazů působit značně sugestivně a mohlo v nich vyvolat intenzivní pocit strachu.

Případ je o to závažnější, že upoutávka byla zařazena v poledním čase během soutěžního pořadu Pevnost Boyard, který s oblibou sleduje i řada dětských diváků. Jejímu zhlédnutí pak, na rozdíl od samotného pořadu, nemohli rodiče dětských diváků nijak předejít, protože její odvysílání neočekávali.

Je třeba podotknout, že samotný film Halloween je určen pouze pro dospělé publikum. Například v Německu, Velké Británii či Norsku je přístupný od 18 let. Provozovatel přesto necitlivě vybral z děje značně zneklidňující obsahy a sestavil z nich programovou upoutávku.

Na rizikovosti upoutávky nic neubral ani komentář, který zobrazený obsah způsobem typickým pro program Prima COOL ironizoval. Dětský divák totiž nebyl schopen nadsázku v komentáři dekódovat, resp. znevažující komentář působivost záběrů nijak nesnižoval.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se analýzou upoutávky, zpracované na základě diváckého podnětu, zabývala na svém zasedání a rozhodla upozornit provozovatele na porušení povinnosti nezařazovat v době od 6.00 hodin do 22.00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých.

 

- ZPĚT -
predchozí
30. 11. 2018

Rozhovor s předsedou RRTV, Ivanem Krejčím, nejen o webu Děti a média

Pane předsedo, web Děti a média, který RRTV provozuje už více než šest let, vznikl jako projekt, jehož cílem je nabízet informace rodičům a všem dalším, kteří se bojí negativního vlivu médií na děti. Myslíte, že tento úkol web plní? Věřím, že ano. Prostřednictvím webu se snažíme poskytovat širokou…
22. 11. 2018

50. Dětský filmový festival Oty Hofmana

Jako tradičně každý rok, konal se i letos v Ostrově Festival Oty Hofmana. Letos to byl již jubilejní 50. ročník. Tento dětský filmový a televizní festival je organizován Domem kultury Ostrov na Mírovém náměstí, kde se také koná většina akcí souvisejících s festivalem. Ten je zejména přehlídkou…
5. 11. 2018

Audio obsah ohrožující dětské posluchače ve vysílání Českého rozhlasu

Program Český rozhlas 3 – Vltava pro své posluchače v červenci a srpnu 2018 připravil „africké léto“. Do vysílání zařazoval pořady, jimiž chtěl, dle svého vyjádření, vzdát hold pestrosti afrického kontinentu, jeho exotické a bezbřehé imaginaci. Český rozhlas záměr propagoval slovy: „Necháme si…
26. 10. 2018

Rodičovský průvodce digitálním světem

„Mediální mámy a digitální tátové“ to je titul nové publikace, která zkoumá vliv moderních komunikačních technologií na děti a dospívající. Autorkou knihy je dr. Yalda T. Uhls, psycholožka a sama matka dvou teenagerů.
19. 10. 2018

Podnětný článek v časopisu NATIONAL GEOGRAPHIC o agresi on-line

V srpnovém čísle české mutace populárně-naučného měsíčníku NATIONAL GEOGRAPHIC vyšel v sekci „Objevujte | Aktuální téma – Vysvětlení každodenních divů a záhad kolem nás“ (s. 4–8) zajímavý článek „Jsme tak zlí, jak ukazujeme on-line?“ od badatele Agustína Fuentese, profesora antropologie na…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media