20. 2. 2018

Film Prokletí domu slunečnic byl pro děti ohrožující

Na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání se obrátil televizní divák, který dne 25. listopadu 2017 v podvečerních hodinách sledoval na programu AMC CHANNEL CENTRAL AND EASTERN EUROPE film Prokletí domu slunečnic.

Snímek líčí pobyt rodiny v odlehlém strašidelném domě. Na začátku se v průstřizích objevují scény z minulosti, které naznačují, že předchozí obyvatelé v domě zahynuli násilnou smrtí. Jejich zabití film ale přímo nezachycuje. Retrospektivní záběry v divácích vyvolávají dojem, že za smrtí obyvatel stály temné síly ovládající dům.

Do domu se následně přestěhuje rodina s malým chlapcem a dospívající dcerou. Zabydlí se tu také místní muž, který rodině vypomáhá s farmařením. V domě se dějí podivné, zneklidňující věci, ozývají se podezřelé zvuky, samovolně se přemísťuje nábytek. Atmosféra je děsivá, typická pro filmy s motivem „strašidelných domů“. Paranormálních jevů v domě si všímá především dcera. Rodiče jí ovšem nevěří, myslí si, že jenom není s novým bydlištěm spokojená. A to i poté, co se po dívce sápaly mrtvolné ruce, které se jí snažily kamsi odtáhnout. Nebo poté, co se ve stodole setkala s brečící „mrtvou“ holčičkou. Přízrak dívku napadl a ta skončila v nemocnici, lékaři ovšem incident vyhodnotili jako sebepoškozování. V další ze scén napadne muže, který na farmě pracuje, hejno vran. Nicméně se ukáže, že je to právě on, kdo ve skutečnosti vyvraždil předchozí, svoji vlastní, rodinu. Začne trpět bludy a pokouší se zabít i současné obyvatele. Nakonec se psychopatický muž utopí v „přízračné“ bažině, která se objeví ve sklepě. Pod hladinu jej stahují ruce, které patří jeho ženě, kterou v minulosti zavraždil.

Film, který lze žánrově řadit mezi horory, pracuje s motivy výrazného napětí, strachu a pocitu ohrožení. Zjevující se přízraky vyvolávají hrůzu a úlek. Diváci jsou prostřednictvím dějové linky po převažující část trvání filmu udržováni v přesvědčení, že hlavním protagonistům ze strany přízraků hrozí akutní vražedné nebezpečí. To může, zvláště v dětských divácích, vyvolávat intenzivní pocity děsu, které navíc podtrhuje vizuální i zvuková složka snímku.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dospěla k závěru, že odvysíláním filmu se provozovatel AMC Networks Central Europe s.r.o. dopustil porušení povinnosti nezařazovat v době od 6:00 hodin do 22:00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých, konkrétně tím, že uvedený film žánru hororu, který byl odvysílán v podvečerním čase, kdy mohou být u obrazovky děti, pracoval s motivy výrazného napětí, strachu a pocitu všeobecného akutního ohrožení. Zejména sugestivně vykreslené scény, ve kterých se vyskytovaly děsivě vyhlížející přízraky mrtvých, strašící a napadající obyvatele domu, mohou u nezletilých osob vyvolat psychický otřes a následné trvalejší stavy úzkosti, a tím ohrozit jejich psychický vývoj.

 

 

predchozí
20. 2. 2018

Film Prokletí domu slunečnic byl pro děti ohrožující

Na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání se obrátil televizní divák, který dne 25. listopadu 2017 v podvečerních hodinách sledoval na programu AMC CHANNEL CENTRAL AND EASTERN EUROPE film Prokletí domu slunečnic.
13. 2. 2018

Upoutávka na pořad Halloween nebyla vhodná pro děti

Provozovatel FTV Prima, spol. s r.o. zařadil dne 28. října 2017 ve 12.23 hodin do vysílání programu Prima COOL upoutávku na horor Halloween.
18. 12. 2017

Česká školní inspekce zkoumá mediální gramotnost žáků

Ve dnech od 13. do 24. listopadu 2017 prováděla Česká školní inspekce ověřování výsledků žáků 9. ročníků základních škol a 2. ročníků středních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií v oblastech čtenářské, matematické, sociální a mediální gramotnosti. Do vzorku bylo zařazeno přibližně…
30. 11. 2017

49. Dětský filmový festival Oty Hofmana

Jako tradičně každý rok, konal se i letos v Ostrově Festival Oty Hofmana, tentokráte již jeho 49. ročník. Tento dětský filmový a televizní festival je organizován Domem kultury Ostrov na Mírovém náměstí, kde se také koná většina akcí souvisejících s festivalem. Ten je zejména přehlídkou filmů…
29. 11. 2017

Budoucnost ochrany dětských diváků

Stále častěji lze slýchat ve veřejném prostoru, že regulace televizního vysílání, jejímž cílem je chránit děti před rizikovými pořady, je anachronismus. Kritici regulace argumentují tím, že pokud se dítě jen pár kliky na internetu dostane prakticky k jakémukoli obsahu, je dohled nad tím, aby před…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media